2024. április

Cím Kép

Mayer János eszmefuttatását ismét közéleti témák ihlették. Vajon melyek?

Masa György új cikkében a városunkban található fűzfákon tekint végig, de szót ejt a barkaszentelés hagyományáról is.

Nem volt épp visszhangtalan a bajai Maszkajárás. Az idei eseményről - amelyben a hagyományőrzés és a tömegszórakoztatás sajátos elegyét látta - Mihálovics Ferenc fejti ki kellően sarkos véleményét.

A közelmúltban elhunyt Vadász György építészről (aki az 1980-as években városunk főépítésze is volt) Éber András osztja meg emlékeit az olvasókkal.

Folytatjuk Eichhardt Sándor visszaemlékezéseinek közlését. A harnadik részben a váci börtönélet mindennapjairól mesél az 50-es évekből, amikor kevés esély látszott arra, hogy valaha szabadulhat.

Sarlós István legújabb forrásközlésében arról számol be, milyen veszélyeket rejthettek a sáskajárások a 20. században, és hogy Baján hogyan próbáltak védekezni ellenük.

Ebben a hónapban olvasóink Hiezl Józseffel ismerkedhetnek meg Zalavári László interjúja révén. Az interjúalanyt egész szakmai pályája a Démászhoz kötötte, de a Rotary Club tagjaként és azon túl is számos helyi fejlesztés kezdeményezője volt, arról már nem is beszélve, hogy már ifjúsági olimpikon unokája is van.

Jász Anikó mesélő bajai sírkövekről szóló sorozatának legújabb darabjában egy 1848-as hős életútjáról és síremlékének sorsáról olvashatnak.

Pencz Rudolf új, kétrészesre tervezett írásában egy néhai bajai kártyás társaság előtt is tisztelegve a tarokk játék eredetébe és változataiba is bevezeti olvasóit.

Sajnálattal értesültünk arról, hogy 2024. március 3-án, Szentendrén elhunyt VADÁSZ GYÖRGY Kossuth- és Ybl-díjas építész, szobrász a Nemzet Művésze, az elmúlt évtizedek magyar architektúráját meghatározó építésznemzedék egyik utolsó tagja. Egyebek mellett az ő nevéhez fűződik Zalaegerszeg és Pásztó városközpontjának megújulása, illetve Budapesten a gellérthegyi víztározó tervezése is; a 2000-es hannoveri világkiállításon az általa tervezett, hajószerű ... Olvass továbbVadász György emlékére

Talán kevesen tudják, hogy a bajai könyvtárba egykori főúri magánkönyvtárak darabjai is kerültek az államszocializmus ideje alatt. Az ún. Hadik-Barkóczy-gyűjtemény hányatott sorsáról Granasztói Olga írásából tudhatnak meg többet.

Az ismert délvidéki néprajzkutató, Silling István két új kötettel is jelentkezett a közelmúltban. "Levéltáriádákat" tartalmazó könyvét Mayer János mutatja be.

Silling István másik friss műve szülőfaluja, Kupuszina (Bácskertes) népviseletéről szól. A kötetet Lex Orsolya ismerteti.

Városunk egyik új éttermét, a Jánoshalmi utcában található The Last House-t Szünder Dezső is meglátogatta, és kedvező tapasztalatait meg is osztja a Bajai Honpolgár olvasóival.